2012. augusztus 29.

FŰSZERda- Bazsalikom

ÚÚÚÚ a bazsalikom a kedvenc fűszerem....
Indiából származik a németbors névre is hallgató növény, termesztik a Földközi-tenger térségében és Közép-Európában, tehát nálunk az ablakban is. Az Indiában sokra tartott, erőt adó növény régóta őshonos a térségünkben, de Közép-Európában csak a meleg fekvésű területeken és a meleg nyarakon növekszik. Mi évek óta kísérletezünk vele, de valószínű azért bénáztuk el, mert mindig hipermarketes bazsalikomot vettünk, nem kertészetben neveltet, de jövőre a kertészetbe megyünk és meglátjuk. A bazsalikom a meleg félárnyékos helyen érzi jól magát, ez nálunk a déli fekvésű ablakban meg is van, ezért az idei hipermarketes bazsalikom jól bírja magát. A növényt március-áprilisban magról kell vetni,majd május elején kb. 20cm-enként palántázni. A királyfű (a görög basileios szóból származik, mely jelentése király) egynyári növény, 15-60 cm magasra nő meg és szép fehér virágai vannak.
Ez a fűszer tényleg király, mert élénkít, segíti az emésztést, antiszeptikus, görcsoldó és lázcsillapító, étvágygerjesztő. Ha friss leveleivel bedörzsölünk egy rovarcsípést enyhíti a viszketést (tesztelve).
A bazsalikomról csak szuperlatívuszokban tudok beszélni illetve írni, mert nagyon sokféleképpen fel lehet használni a konyhában és az a szerelem és összetartozás, ami bazsalikom és paradicsom között van, na az minden lány álma. 
Én fűszerezem vele a paradicsomlevest, a salátákat, beleteszem a szendvicsembe csak úgy, vagy pestót készítek belőle, fokhagymával olívaolajjal, vagy valamilyen hús páclevében teszem, kiváló a halakhoz, a túróba, de a bruschetta is elképzelhetetlen nélküle, amit ugye nem csak én tudok bármikor felfalni.
Ha friss leveleket használok  a meleg ételhez, akkor csak a főzés legvégén teszem bele, hogy ne veszítse el az aromáját.


2012. augusztus 25.

Home made gyros

A gyros egy forgatásos eljárással készített görög húsétel, mely valószínüleg az Oszmán birodalomból származik. Készülhet bárány, disznó,marha vagy csirkehúsból. Köretként hagymát, paradicsomot, kígyóuborkát, önteteket, tzatzikit illetve hasábburgonyát (ez főleg Athén környékén jellemző)adnak hozzá.
Nekem az egyik kedvenc ételem a gyros, szerintem ez az az étel amit kábé mindig (igen, buli után hazafele is) meg lehet enni, főleg, mert úgy variálod ahogy akarod. A városban rengeteg helyen árulnak gyrost, és tapasztalatim szerint az árusok számához képest viszonylag kevés helyen nagyon finom. Könnyen biztosra mehetünk az ízt illetően ha magunk készítjük el. Az én verzióm görög salátával készül és fokhagymás joghurttal.

Hozzávalók:

1/2 kg filézett csirkecomb

20 dkg csirkemellfilé 

gyros fűszerkeverék (ha magunk gyártjuk pl.: só, bors, pirospaprika, szárított oregánó, bazsalikom és kakukkfű

1-2 evőkanál olívaolaj

2 közepes uborka

1 jó maréknyi koktélparadicsom vagy  3-4 közepes méretű

1 zacskó (160g) zöld magozott olivabogyó

250 g feta sajt

2 kisebb fej lila hagyma

1 pohár joghurt

3 gerezd fokhagyma

extra szűz olívaolaj

só, bors, szárított oregánó

A csirkehúst megmosom és csíkokra vágom, majd egy edényben összekeverem a gyros fűszerkeverékkel és egy kanál olívaolajjal. Egy serpenyőt a tűzre teszek és felhevítem, majd egy kevés olívaolajat öntök bele és a csirke felét elkezdem megpirítani (azért csak a felét, mert ebből e mennyiségből viszonylag sok csík lesz. és azt szeretném, hogy mindegyik jól átsüljön, ezért inkább két részletben sütöm meg). Miközben a hús sül (néha megkeverem), megmosom a zöldségeket és feldarabolom (mindenki olyanra vágja, amilyenre tudja) és egy tálba teszem őket. Mire a zöldségekkel végzem, jöhet a második adag hús, ezt is aranybarnára pirítom. A feta sajtot pici kockákra vágom és a zöldségekhez adom. Ilyenkor szórom meg a szárított oregánóval, mert szépen a sajtra "ragad" és így könnyen össze lehet keverni a zöldségekkel. Ha megvan a keverés, meglocsolom egy kevés extra szűz olívaolajjal, átforgatom és a befejező műveletekig lefedve beteszem a hűtőbe. A fokhagymát megpucolom és egy keverőtálba préselem a célszerszámmal (fokhagymanyomó), majd jöhet rá a joghurt, egy evőkanál extra szűz olívaolaj, só és bors. Elkeverem és kész. Már a második adag hús is elkészül, lehet tálalni.
Ha hasábburgonyát is szeretnék mellé készíteni akkor azt a hússal egyszerre kezdem el sütni. Pitát a boltban szoktam venni.






Ebből a mennyiségből 4 darab pitával és sült krumplival 4 ember nagyon jól lakik.
Jó étvágyat!



2012. augusztus 22.

FŰSZERda- Citromfű

A citromfű évezredek óta kedvelt gyógy-és fűszernövény, melyet a középkorban a bencés szerzetesek hoztak az Alpokon át Olaszországból a közép-európai kolostorokba, ahol gyorsan népszerű lett, mint a likőrök ízesítője. Kerti méhfűnek is nevezett növény antidepresszáns hatású, erősíti az idegeket, görcsoldó, antibakteriális, elűzi a rovarokat és finom, friss citromíze van. Nálunk az idén nem került a balkonládába, de ezt a hibát jövőre biztosan kijavítjuk. Ez a növény szereti a meleg, napos helyeket, ezért az ablakunkban szerintem jól fogja magát érezni. A citromfű levelei a csalánhoz hasonlóak, ovális, világoszöld és fogazott a virága fehér, ritkán rózsaszín. A konyhában mindenféle salátához lehet használni, istenien ízesíti a túrót(túrókrém, édesen vagy sósan is), a vajat (fűszervaj), de adhatjuk gyümölcslevesekhez, gyümölcssalátákhoz, szószokhoz vagy bármilyen halételhez. Készíthetünk belőle egy frissítő limonádét is, vagy megbolondíthatunk vele egy desszertet is.A szárított leveleiből készített tea nagyszerű szomjoltó, ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Én télen szoktam citromfű teát inni, ha megfázom és jobban esik, mint bevenni valamilyen gyógyszert. Vírusölő tulajdonsága miatt a belőle készített krém jól alkalmazható az ajakherpesz helyi kezelésére. A szépségápolásban is előszeretettel használják, nekem az arclemosóban is van citromfű, és nagyon hatásos zsíros bőrre, mert frissíti és kíméletesen tisztítja a bőrömet. Illóolaját az illatszeripar is hasznosítja különböző parfümök alkotórészeként.
Mivel távol tartja a szúnyogokat, ezért nyáron jó szolgálatot tehet az ablakban.







2012. augusztus 18.

Chilis babos pirítós kence

A ma esti vacsora az olyan bizonytalan volt, mint azé a bizonyos kutyáé, ugyanis fogalmam sem volt, hogy mit kéne enni. És ekkor megtaláltam egy konzerv egyedül árválkodó chilis babot, (aminek a pontos neve vörös bab mexikói szószban, sárga papíros konzerv és a Lidlben vettük).

Hozzávalók:

1 konzerv (420g) vörös bab mexikói szószban (ez egy kicsit csípős, paradicsomos szósz)

negyed vöröshagyma (vagy lehet több is, ki hogy szereti)

kis marék petrezselyem(de ennek a mennyiségét is az egyéni ízlésre bíznám)

olívaolaj, vörösborecet

A babkonzervet kinyitom és egy szűrőn keresztül kiemelem a babot a szószból (ezt fel lehet használni mártogatósnak, rágcsához), mert nekem a szószból csak nagyon picire van szükségem, éppen, hogy lehessen érezni az ízét (ez a szűrős babhalászatkor rajta is marad a babokon). A vöröshagymát megpucolom és a negyedét apró kockára vágom és a babra teszem. A petrezselymet megmosom és összevágom, majd megy a bab és a hagyma mellé.Összekeverem az egészet és 1,5 evőkanál olívaolajjal és 0,5 evőkanál vörösborecettel megöntözöm, összeforgatom és már kész is.
Ma este hagymás kenyeret pirítottunk, arra kanalaztuk ezt a mennyei kencét és egy pohár zalai, házi fehérborral fogyasztottuk el.




Jó étvágyat!

2012. augusztus 16.

Halpástétomos ciabatta

Nagy bajba sodortam magam, amikor Zolival bementem egy divatáru szaküzletbe (magyarul ruhabolt), mert sokkot kaptam, hogy mekkora leárazás van. Én igazából csak körül akartam nézni, aminek az lett a vége, hogy a 7 ruhadarabbal haladtam a próbafülke felé, szegény férjem pedig csak annyit tudott kinyögni, hogy ő éhes és szeretne foci előtt enni.... Én csak annyit mondtam, hogy sietek, persze, hogy tud az ember lánya sietni amikor ott az a sok szép ruha (magyarul gönc) és még leárazás is van... jajj. Végül egy felsőt vettem, és összesen fél óra volt addig amíg Zolinak el kell indulnia focizni..és ugye a vacsora...és még otthon sem voltunk jajj... A trolin ígéretet tettem, hogy a belépéstől számított 5 percen belül ehet....

Hozzávalók:

ciabatta 

negyed citrom reszelt héja

1 evőkanál tejföl

pici majonéz

1 konzerv olajban eltett heringfilé (170g)

Kibontom a heringfilét és az olajjal együtt egy tálba öntöm és villával összetöröm. Hozzáadom a  tejfölt és majonézt, belereszelem a nagyon alaposan megmosott citromhéjat, összekeverem és kész is. Ez a krém így kicsit lágy lesz, de ebben az esetben ez volt a cél, hogy a ciabatta jól magába tudja szívni. Ebből a mennyiségből 3 ciabattát lehet megkenni. Én a szendvicsbe még tettem jégsaláta leveleket és paprikát.




Jó étvágyat!
Ui.: ja és 5 és fél perc alatt lett kész a vacsi, szóval megúsztam.... ;)

2012. augusztus 15.

FŰSZERda- Rozmaring


A rozmaring más néven antosfű a Földközi-tenger vidékén honos, és szinte bizonyos, hogy ennek a gyógy-és fűszernövénynek van a legnagyobb hagyománya. Gyógynövényként már a Kr. u. 1. században megérkezett a kertjeinkbe, csokrokba kötve a menyasszonyi, illetve esküvői csokrok díszítője volt, mert úgy tartották, hogy ez a növény az élet szimbóluma és elűzi a rossz szellemeket.
Örökzöld, bokros cserje, mely 30-150 cm magasra nő, ágai szétágaznak és vékony, tűszerű szürkés zöldes levelekkel. Az egész növénynek, erős, aromás illata van, ha valahol (mondjuk egy nyaralás alkalmával, valamilyen mediterrán városkában) elmegyünk egy rozmaring bokor mellett és egy picit megmorzsoljuk a levelét, rögtön érezni fogjuk ezt a markáns, de szerintem annál kellemesebb illatot. Nálunk a rozmaring a kakukkfűvel költözött össze egy balkonládába,nagyon jól bírja a meleget és a napsütést.
A rozmaring segíti a vérkeringést és a vérellátást, ezért kismamáknak nagy mennyiségben való fogyasztása nem ajánlott, mert vérzést okozhat a méhben. De ha valaki nem vár babát akkor nyugodtan fűszerezheti vele az ételeit, mert amellett, hogy nagyon finom, segíti az emésztést, szíverősítő, gyulladásgátló és fájdalomcsillapító. Elég markáns íze miatt óvatosan kell bánni vele, de erre idővel ráérez az ember és a folyamatos kóstolás, illatolás is segít a megfelelő íz elérésében. Ez a fűszernövény kiváló kiegészítője bárány, sertés vagy csirkehúsnak( van, hogy úgy készítem  a grillcsirkét, hogy csak belemasszírozok egy kis sót, borsot és összetépkedett rozmaringleveleket- és isteni lesz), levesekbe, egytálételekbe. Én szoktam bármilyen husihoz pácba is rakni, mondjuk egy kis fokhagymával, olajjal, citromhéjjal és egy kis citromlével, sóval borssal. Krumplihoz is adhatjuk, de én mondjuk hideg salátákhoz nem használom, nekem ahhoz túl erőteljes az íze.
A rozmaring leveléből készített rozmaringolaj hatékonyan csökkenti az ízületi/izom vagy reumás panaszokat és remek masszázsolaj.



2012. augusztus 13.

Csirkés ciabatta tepsis burgonyával

A ciabatta az egyik legjobb pékárú, mert pont elég nagy ahhoz, hogy vacsora vagy ebéd legyen belőle, de egy kiadós reggelinek sem utolsó. Egy bajom vele, hogy nekem nem nagyon esik útba olyan pékség ahol lehetne kapni, de ez nemrég megváltozott. Még egy kis problémám van, ami csak annyi, hogy fehér lisztből készül és én nem eszem fehér kenyeret, de az az igazság, hogy a ciabattára azért elcsábulok. Valószínű az lesz ennek a ciabatta sztorinak a vége, hogy kikísérletezem, hogyan tudom itthon elkészíteni teljes kiőrlésű lisztből. De amíg ez nem történik meg, marad az elcsábulás.

Hozzávalók ( 2 főre):

2 darab ciabatta:

25 dkg csirkemell kis kockákra vágva

tejföl


jégsaláta levél

bazsalikom levél

pár szelet uborka

4-5 közepesen nagy újburgonya

só, bors és valamilyen ízlés szerinti szárított zöld fűszer a burgonya ízesítéséhez, ez ebben az esetben kakukkfű volt

napraforgóolaj
 
A burgonyát jó alaposan megmosom és cikkekre vágom (hosszába félbe, majd a felet is félbe, ha túl vastag akkor ezt a felet is félbe) beleteszem egy tesibe, sózom, borsozom, megszórom kakukkfűvel és olajat öntök rá és kézzel összeforgatom, hogy az olaj és a fűszerek szépen bevonják. 180 fokos sütőben 30-40 perc alatt szépen megsütöm, de közben néha egy fakanállal megforgatom a burgonyát. Közben előkészítem a csirkét, megmosom, felkockázom, sózom borzozom és ide is jöhet a jó kis kakukkfűből és a serpenyőben egy kevés olajon, aranybarnára sütöm. A ciabattát félbe vágom, megkenem vékonyan tejföllel, megpakolom a metélőhagymával, salátalevelekkel, bazsalikommal és uborkával majd a csirkefalatokkal. A tepsis burgonyával tálalom. Így nyáron egy jó kis rozéfröccsel isteni.





Jó étvágyat!


2012. augusztus 8.

FŰSZERda- Oregánó

A közönséges szurokfű vagy közismert nevén az oregánó már az ókori Egyiptomban is ismert volt, köhögéscsillapítóként használták, de szerepel a középkori füveskönyvben is, mint értékes gyógy-és fűszernövény. Állítólag visszaadja az életkedvet és felvidít, ezért keverték a mezei munkások ételébe, hogy frissen és vidáman végezzék a munkájukat. Lehet benne valami, mert az oregánóval fűszerezett étel nagyon finom és kinek ne lenne jó kedve, ha egy jót evett? 
Egész Európában ismert, de főleg a mediterrán konyhára jellemző, ez a természet antibiotikumának is nevezett növény. Gyulladáscsökkentő timolt tartalmaz, teája (forrázata) étvágygerjesztő, idegnyugtató, baktériumölő, köhögéscsillapító hatású,illóolaj tartalma miatt köptető és enyhén görcsoldó hatású, keserű anyagai segítik az emésztést, jótékonyak gyomorrontás, felfúvódás és mindenféle alhasi problémák esetén. Leveleiből és virágaiból nyert olaja külsőleg alkalmazva enyhíti az asztmát, az ízületi gyulladást és izomfájdalmat.
Nekem nincs oregánó az ablakkertemben, de jövőre mindenképpen ültetni fogok, addig is marad a szárított felhasználás. Ez a csodás fűszernövény kiváló  a paradicsomos ételekben például pizzaszószba, vagy melegszendvicskrémbe, de fűszerezhetünk vele padlizsánt is (például:darált hússal töltött reszelt sajttal megszórt padlizsán), csirkét, bárányt, darált húst, de a görög saláta elengedhetetlen ízesítője.



2012. augusztus 4.

Ecetes hagymás paradicsomsaláta

Leültünk ebédelni amikor rájöttünk, hogy nincs itthon savanyúság és az ételhez kellene. Akkor jöhet egy kis tejfölös ubisali, azzal a hibával, hogy tejföl csak  a boltban volt az adott pillanatban és senkinek nem volt kedve lemenni érte....és ekkor jött a kérdés, nem tudnál kitalálni valamit?
Dehogynem!

Hozzávalók:

fél fel közepes vöröshagyma félkarikára vágva

3-4 szem paradicsom

3 evőkanál extra szűz olívaolaj

1,5 evőkanál vörösborecet

egy csipet só, bors kristálycukor

A hagymát megpucolom, félbe vágom és felvágom. A paradicsomot megmosom és felkarikázom (lehet cikkekre is vágni, ahogy jobban tetszik) és tálba teszem a hagymával együtt. Az olívaolajat egy kis keverő tálba öntöm, hozzáadom a sót, borsot, kristálycukrot és a vörösborecet és kikeverem, addig míg a cukor el nem olvad. Megkóstolom (és ha nem kell állítani az ízén) majd a paradicsomos hagymára öntöm és összeforgatom. Tökéletes kísérője bármilyen ételnek amihez savanyút ennénk.








Jó étvágyat!



2012. augusztus 1.

FŰSZERda- Kakukkfű


A kerti kakukkfű vagy más néven pecsenyefű évezredek óta ismert a Földközi -tenger egész vidékén. A görögök és rómaik szerint erősítő, bátorító hatása van, de ételeiket is fűszerezték vele. A növényt a Benedek-rendi szerzetesek hozták magukkal Közép-Európába, ahol hamar megtalálta a helyét a kolostorok kertjeiben és a paraszti udvarokban. Ez a gyógy- és fűszernövény szereti a napfényt és jól tűri a szárazságot, nálunk a rozmaring párja  a balkonládában és nagyon szeretnek együtt-illetve velünk élni, mert az ablakunk nyugati fekvésű, így egész délután süti a nap.
A kakukkfűnek antiszeptikus hatása van, csillapítja  a köhögési ingert, nyákoldó és segíti az emésztést, mindamellett, hogy remekül lehet használni, szinte minden ételhez. Mindenféle húshoz illik, én legtöbbször csirkéhez használom, vagy tepsis sült burgonyához, de tökéletes bármilyen paradicsomos ételhez is, pizzaszószba, vagy melegszendvicskrémbe, de tettem már fasírtba is. Erős, kámforos aromája miatt óvatosan kell használni, mert túladagolva megváltoztatja az étel jellegét.
A pecsenyefű olyan fűszernövény, melyet kitűnően lehet szárítani, mert a szárítás közben az aromája nem vész el, hanem intenzívebbé válik. Én úgy szoktam csinálni, ha mondjuk túl sokat vágok le belőle, vagy a piacon többet vettem a kelleténél, hogy egy papírtörlőbe teszem a mikró tetejére és hagyom, hogy megszáradjon, majd a leveleket leszedem a szárról és már kész is a szárított kakukkfű.