2011. december 23.

Sült ananász vanília fagylalttal a karácsonyi csemege


Gondolkoztam, hogy mit is készítsek Karácsonykor desszertnek, de mivel a bejglik és egyéb sütemények nagymesterei a nagymamák, úgy gondoltam, hogy én más vizekre evezem. A zöldségesesnél megláttam egy szép ananászt és beindult a fantáziám. Így született ez a recept.

Hozzávalók:

1 darab közepesen érett ananász

vaj

kevés porcukor

Az ananász először meghámozom, egy éles késsel vékonyan leszedem a héját. Ezután másfél ujjnyi szeletekre vágom, és mindkét oldalát megporcukrozom. Egy serpenyőben vajat hevítek és belehelyezem az ananász szeleteket. Mindkét oldalát aranyszínűre sütöm. Forrón tálalom egy kis vaníliafagylalttal, díszítésként a tetejére egy szép mentalevelet teszek. Egy adag 2 szelet ananászból és egy kövér gombóc fagylaltból áll.
Isteni, gyors desszert, tuti siker.




A tetejét mentával, csokireszelékkel vagy díszítő gyöngyökkel teszem ünnepivé.
Jó étvágyat!

2011. november 1.

Zalai gombakaland

A hétvégét Zala megyében töltöttük egy festői környezetben kialakított borházban. Házigazdánk körbevezetett minket, megmutatta a gesztenye, dió és almafákat, a szőlőt és a vaddisznó valamint szarvas nyomokkal megfűszerezett erdőt is.  A friss levegőn hamar megéheztünk és érdeklődtünk a szabadtéri sütögetés lehetőségeiről. Számos opció felvázolása után megláttunk valami bájos fehérséget a fűben… ami nem más volt, mint egy gomba. Mégpedig mezei csiperke és ez a pontos meghatározás a gombakalauzból való. Ezt kedves házigazdánk nyújtotta át nekünk, mert ezen a területen sokféle gomba található és van, amely mérgező, ezért a gyűjtést csak a saját felelősségünkre kezdhettük meg. 
Itt meg kell jegyeznem, hogy ha erdőben gyűjtünk gombát, akkor azt fogyasztás előtt mindenképpen el kell vinni egy bevizsgálásra!


 


A gombászkodásból egy rántottát készítettem.

Szalonnás erdei gombás rántotta kakukkfűvel

Hozzávalók:

2 fej vöröshagyma

5 dkg (pár szelet) szalonna vagy bacon

kb. 30 dkg gomba (lehet vegyesen többfajta)

10 tojás

só, bors, ízlés szerint pár ág kakukkfű

olaj

A gomba tisztításával kezdem, mert az picit macerás, szépen megtisztítom a szennyeződésektől, majd felvágom. Utána megpucolom a vöröshagymát és apróra vágom. A szalonnát kis kockákra szeletelem. A tojásokat feltöröm és mindegyiket ellenőrzöm, hogy nehogy romlott legyen. A tojásokat egy csipet sóval felverem. A szalonnát egy méretes serpenyőben a tűzre teszem és lepirítom. Egy pici olajat is adok hozzá és ezen megpirítom a hagymát, majd jöhet rá a gomba. A gombát átforgatom az olajon, majd sózom, borsozom és hozzáadom a kakukkfű levelét. Ezt kb. 15 percig párolom, a gomba először levet fog ereszteni, majd ha a leve elpárolgott, akkor teszem rá a felvert tojásokat. Addig kevergetem, amíg közepesen meg nem keményedik, mert én így szeretem a rántottát. (ha folyósabban vagy szárazabban szereted, akkor első esetben csökkentsd, második esetben növeld a tojás sütési idejét).
Barna kenyérrel, paradicsommal, paprikával isteni.
Mi ketten ettünk belőle, ebédnyi adagot, de ebből a mennyiségből 4 ember meg tud reggelizni.



Jó étvágyat!

Ui.:
Remélem mindenki sikert arat és ilyen tányérok maradnak a lakoma után J




2011. szeptember 3.

Az egyetem és én

A szakácsiskolát azért végeztem el, mert mindig is szerettem a konyhában sürögni, forogni, de főleg, mert imádok enni. Talán egyszerű az indok de ez van :) Az oktatás minden egyes percét élveztem, nem volt megterhelő a tanulás, sőt talán most először igazán élveztem az iskolát. Rátaláltam magamra, megleltem azt amiben jó vagyok, amiben kiteljesedem. Tisztelem az ételt, az étkezés számomra nem csak egy mozzanat, hanem élvezet és öröm. Hiszem azt, hogy az vagy amit megeszel, tehát alapelvem a minőségi nem pedig a mennyiségi étkezés. Fontos, hogy az ételek elkészítésére is szánjunk időt, de mondjuk én sem szeretek fél napokat eltölteni egy egy fogás elkészítésével, de egy biztos, jót főzni csak szívvel lehet. 

Úgy éreztem, hogy a szakácsképzés után révbe értem, de rájöttem, hogy még csak ráléptem az útra, de még nem mentem végig rajta. Gondolkoztam, hogy hogyan tovább és akkor jöttem rá, hogy nekem még képeznem kell magam.

Az utolsó pillanat..hmm ez volt a pótfelvételi...de sikerült, így hát nekikezdek az egyetemnek és 4 év múlva dietetikus leszek.

Elindulok az úton, és végigmegyek, hogy a szaktudássommal segítsem a hozzám fordulókat.

2011. augusztus 1.

Narancsos-mentás limonádé


Imádom a limonádét ez nem kérdés, főleg nyáron a melegben. Ez a változat igazi gyümölcsből készül, kevés cukorral, friss mentával és nagyon finom. Hidegen ajánlom. :)

 
Hozzávalók:

7 darab narancs

1 darab lime

cukor

víz

2 szál friss menta

6 darab narancsot lefacsarom narancsfacsaróval, ebből fél liter lesz. A literes kancsó aljára teszek 2 evőkanál cukrot és pár darab mentalevelet összetépkedve plusz egy lime kifacsart levét és összenyomkodom. Ezt azért csinálom, hogy a mentából jól kijöjjenek az ízek. Felöntöm ezt a mixet a kifacsar narancsok levével, plusz egy fél liter szénsavmentes vagy csapvízzel. A maradék 1 narancsból cikkeket, szeleteket vágok és a kifacsart limemal együtt beleteszem a limonádéba. Mentával díszítem. Ebből a mennyiségből 1 liter lesz.
Egészséges, finom nyári hűsítő.






Egészségünkre!

2011. július 29.

Padlizsánkrém

A padlizsánkrémet sok vendéglátóegységben kipróbáltam már, van ahol ízlett van ahol nem. Az egyik kedvencem mégis az, amit Meli barátnőm készít, de ugye őt mégsem rángathatom minden egyes alkalommal, amikor padlizsán krémet ennék és az azért valljuk be elég sűrűn előfordul. Meli receptje titkos családi örökség, tehát azt nem teszem közzé, de van a tarsolyomban egy hasonló, ami legalább olyan finom.


Hozzávalók:

2 db nem túl nagy padlizsán

1 kis fej vöröshagyma

fél citrom leve

1 dl olaj

1 evőkanál majonéz

2 evőkanál tejföl

só, bors


A sütőt bekapcsolom 200 fokra, a padlizsánt megmosom és beleteszem egy tepsibe. Az előmelegített sütőbe helyezem a padlizsánt és addig sütöm, amíg kívül fekete belül pedig puha nem lesz. Ez padlizsántól függően 20-30 perc. Amíg sül addig megpucolom a hagymát és finomra (nagyon apróra) vágom. Ha megsült a padlizsán és kihűlt (ezen gyorsítani is lehet ha jeges vízbe teszem) megpucolom és apróra vágom. A padlizsán ne érintkezzen fémmel, üveg, kerámia vagy műanyag edényben kell elkészíteni, műanyag vagy fa késsel kell vágni. Én ez esetben a kezemmel pépesítem, hozzáfacsarom egy fél citrom levét, sózom, borsozom és az 1 dl olajat vékony sugárban, folyamatos kevergetés mellett hozzácsurgatom. Elkeverem az 1 evőkanál majonézzel és a 2 evőkanál tejföllel, addig amíg szép sima nem lesz (ha kézzel nem sikerül kézzel szétnyomkodni, akkor botmixerrel csinálom). Lehűtőm és pirítóssal, friss zöldségekkel tálalom.





Mi ezt egy pohár Irsai Olivérrel kísértük a Hujber borászat pincészetéből.
Jó étvágyat!

2011. július 1.

Könnyű desszert: fagyi, eper, keksz

Amikor kell egy falat édesség, mert meleg van, mert megetted az ebédet, mert kikapcsolódnál egy pillanatra a munkából, tanulásból, mert megérdemled de nincs több idő csak két perc akkor ez a variáció a tuti.

Hozzávalók:

bármilyen a hűtőben fellelhető fagyi (ez most nálunk épp az erdei gyümölcsös cartedor)

pár szem eper

pár szem szőlő 

teljes kiőrlésű csokis keksz( grancereale)

mentalevél

Előveszek egy szép tálalótányért és fejenként két-két gombóc fagyit beleszedek. Hozzáadok még 2-2 darab teljes kiőrlésű kekszet, pár szem szőlőszemet és epret vékony szeletekre vágva. Ezt ízlésesen elrendezem és az egyik fagyi gombócba beleszúrok egy kis mentát.
Villámgyors desszert, könnyű sikert aratni vele.



 
Jó étvágyat!

2011. június 30.

28 és a csokitorta

Ma van a szülinapom és mint minden tündérkirálylánynak nekem is jár a torta.Azt ugye nem várhatom, hogy az én drága férjem süssön nekem egyet-bár az lenne csak igazán a meglepetés- így elvitt engem az egyik kedvenc helyünkre az Angelika Kávéházba. Ez a vendéglátóipari egység a Batthyányi téren található és a teraszáról csodálatos kilátás nyílik a Dunára.
Romantikus volt az este egy pohár bor és pár finom falat mellett, de még a csúcspont hátravolt: a CSOKITORTA.
Én a hagyományos csokoládétortát nem kedvelem annyira, vagy az amerikai csoki vagy a trüffeltorta vagy a keserű csokitorta jöhet szóba. Itt az Angelikában az utóbbit készítik egy gombóc vaníliafagylalttal és epermártással kínálják. Isteni finom desszert, minden alkalom méltó kísérője, egy falat mennyország, csokirajongóknak kötelező.
Íme:



Jó étvágyat!

2011. május 30.

Az 5 perces vacsora-Mozzarella caprese rukkolával

Ma egész nap nagyon meleg és azon gondolkodtam hazafele, hogy mit is készítsek vacsorára.Valami könnyű, gyors és jellegzetes ízvilágra voltam ráhangolva.
Ekkor eszembe jutott, hogy a szombati piaclátogatáskor gyönyörű paradicsomokat, és friss bazsalikomot  vettem.Útközben kitaláltam, hogy honnan szerzek mozzarella sajtot, és már össze is állt a vacsoraterv.

Hozzávalók:
2 db nagy paradicsom

2 db mozzarella sajt (ami zacsiban a levével együtt bármely boltban kapható)

friss bazsalikomlevél

1 marék rukkola

frissen őrölt bors

olivaolaj

A paradicsomot és a mozzarellát karikákra vágom és szépen felváltva elrendezem a tányér szélén. Friss bazsalikom levelet tépkedek rájuk, a tányér közepére rendezem a rukkolát, frissen őrlök rá borsot és meglocsolom olívaolajjal.
(Ha kívánod hozzá, készíts pár szelet pirítóst is, pont elkészül amíg felvágod az alapanyagokat.)

Nagyon gyors és finom vacsora, ebből a mennyiségből két adag lesz.

Jó étvágyat:)

2011. május 22.

Névnapi finomság- Eperkrémleves túrógombóccal és friss eperrel

Ma anyuékhoz mentünk ebédelni abból az apropóból, hogy kedden lesz a névnapom. Én egy kellemes vasárnapi ebédre számítottam, meg is beszéltük anyuval, hogy mi lesz az ebéd vagyis, hogy mit rendelek :) mert ugye anyu főztje csak egy van :) Nem számítottam meglepetésre, de azért nagyon örültem amikor anya feltálalta a levest ami nem volt más mint eperkrémleves túrógombóccal. Bár meg kell valljam első körben vágtam egy fintort mert a túrógombócot nem szeretem (rossz gyerekkori emlék...:( ) DE ez a leves valami mennyei volt, a gombóc a friss eper és a hűs leves olyan kombináció, hogy az kihagyhatatlan egy forró nyári napon.
Íme a recept:

Hozzávalók: 

50 dkg eper

3 dl tejszín

fél csomag forralt bor fűszerkeverék

5 evőkanál cukor 

1 csomag epres pudingpor

1 citrom leve

1 csipet só

a gombóchoz:

25 dkg tehéntúró

4,5 kanál gríz

1 tojás

1 csipet só

Az epret megmosom, felkockázom, felteszem főni. 2 liter vízben. Beleteszem a citrom levét, a sót, a cukrot és a fűszer keveréket majd forrásig főzöm. Bot mixerrel összeturmixolom, majd hozzáadom a tejszínnel csomó mentesre kevert puding port. Visszateszem a tűzre és újra felforralom. Amíg ez megtörténik a grízt, a túrót, a sót és a tojást összekeverem, és pici  gombócokat készítek. A forrásban lévő  levesbe teszem, és amikor feljönnek a leves tetejére a gombóckák, onnantól számított 5 perc múlva kész a leves. 
A levest hidegen tálalom a gombócokkal és friss eper szeletekkel, díszítésként egy menta levelet helyezek a tetejére.












Jó étvágyat.

2011. április 25.

Húsvéti finomságok

Az idei húsvét rendhagyó, mert nem készült sonka, és mert a hidegtálat nem én készítettem a reggelihez, hanem az én drága férjem.
Olyan szép lett, hogy mindenképpen meg kell örökíteni az utókornak, és azt is fontos megjegyezni a férjek/barátok jó kis dolgokat képesek alkotni, ha kellőképpen motiváltak és van türelmünk kivárni.

Hozzávalók:

10 dkg trappista sajt

10 dkg füstölt sajt

esetleg egy kis camembert sajt

10 dkg (pick) téliszalámi

10 dkg (pick) paprikás szalámi

1 csomag újhagyma

2 paradicsom

1 uborka

1 zöldpaprika (erős)

1 csomag retek

4 db tojás

reszelt torma

kenyér


A tojásokat forrásban lévő vízben megfőzte kemény tojásnak (ez a forrástól számított 10 perc biztos ami biztos). Amíg a tojások főttek a sajtokat és a szalámikat felvágta és szépen elrendezte egy tányéron. Amikor ezzel elkészült, akkor a zöldségeket megmosta és ezeket is szépen felvágta és elrendezte a tányéron. A kenyeret is felszeletelte, amíg a tojások kihűltek. A tojásokat megpucolta és ezt is a tányérra rendezte, ahogy a tormát is kitette egy pici tányérba, hogy tudjunk "mártogatni".
Szépen megterítette az asztalt és már reggeliztünk is.






Jó étvágyat!

2011. február 14.

Valentin napi palacsinta

A Valentin napot világszerte ünneplik, de nagyon keveset tudunk az eredetéről. Szent Bálint napján (Február 14-én) tartják főleg az angolszász országokban a Bálint-nap (angolul Valentine's Day) ünnepét, amely Magyarországon az angol név közvetlen átvétele miatt sokak számára mint Valentin-nap vált ismertté és népszerűvé az 1990-es évektől kezdődően. Ezen az ünnepen a szerelmesek megajándékozzák szerelmüket.(1)
Mi is így gondoltunk a barátnőmmel és azt találtuk ki, hogy mi saját készítésű palacsintával fogjuk meglepni a párjainkat.
 
Hozzávalók:
 
20 dkg liszt

3 dl tej

kb. 2 dl szódavíz

2 egész tojás

csipetnyi só

1/2 dl étolaj

töltelékhez: bármi amit az ember szeret (kakaó, lekvár, túró, fahéjas porcukor stb. )

Felütöm a 2 tojást és egy nagy keverőtálba teszem a csipet sóval. Hozzáöntöm a tejet és összekeverem, majd evőkanalanként hozzáadom a lisztet és simára (csomómentesre) keverem.Ezután hozzáadom a szódavizet ezzel is elkeverem, majd a legvégén jön az olaj. Ha szép sima a tészta akkor előveszem a palacsintasütőt és ráteszem a gázra, majd egy csepp olajat körbeforgatok rajta, úgy hogy vékony réteget képezzen az olaj a palacsintasütőn. Nekilátok a sütésnek, egy palacsintához kb. 1 merőkanálnyi tészta kell (ez merőkanál illetve palacsintasütő függő), ezt a serpenyő közepébe folyatom és balról jobbra (mert jobbkezes vagyok) egy kört írok le úgy, hogy a tészta egyenletesen elterüljön. Amint elválik a tészta, megfordítom és a másik oldalát is aranyszínűre sütöm. Ha megsült az összes tészta, akkor megtöltöm a különböző töltelékekkel.
 


Ebből a mennyiségből kb. 12 darab palacsinta jön ki, tehát lehet duplázni, esetleg triplázni a mennyiségeket. A Valentin napi palikat díszítettük az alkalomhoz illő cukorgyönggyel és cukor szívvel. <3
Jó étvágyat!
 
 
(1) forrás: Wikipédia

2011. január 10.

Sertésszűzérme

A sertés hús a magyar konyha legjellegzetesebb húsa, nagyon népszerű. Legnehezebb emészthető, eléggé laktató és nem feltétlen tartozik a fitnesz ételek közé. Én sem voltam egy nagy sertés rajongó, de a szakácsiskola tágította a látáskörömet. A sertés legzsírmentesebb, legsoványabb és egyben legnemesebb  része a szűz. A szűzpecsenyét lehet pácolni, szeleteket  vagy érméket vágni belőle és bundázva vagy simán fűszerezve elkészíteni, kisütni. Én legtöbbször érméket sütök belőle,mert azt szeretem a legjobban, gyors és egyszerű az elkészítése és a végeredmény valami mennyei. 1 adagba 3 darab érme kerül érménként 4-6 dkg-osak, ami leegyszerűsítve 1,5 ujjnyi vastag érméket jelent.

Hozzávalók:

40 dkg egészben lévő sertésszűz

kb. egy evőkanál olaj

só, bors

A sertésszüzet megmosom és levágom róla azt a pici zsírréteget ami rajta van, de erre megkérhetjük a hentest is. A lényeg, hogy tiszta zsír és hártyamentes húsunk legyen. A húsit 1,5 ujjnyi vastag szeletekre vágom és kicsit megnyomogatom őket (ezt azért csinálom mert szeretem érezni a hús puhaságát és hiszek benne, hogy jobb íze lesz így az ételnek) sózom és borsozom.
Egy serpenyőben felhevítem a kevés olajat, jó forróra és ezen a zsiradékon oldalanként 3-3 percig sütöm a húst. Vigyázok, hogy nehogy leégjen, a célom, hogy kívül aranybarna belül pedig szaftos maradjon.






Ízlésünknek megfelelő köretet adhatunk hozzá például: burgonyapürét, zöldséges rizst, sült zöldségeket stb.
Jó étvágyat.