2014. április 5.

Medvehagymás pestó

medvehagyma a nevét arról kapta, hogy a barnamedvék előszeretettel fogyasztják terméseit, és még a föld alól is gyakran kiássák. Tehát, ha a maci szereti, rossz nem lehet, és nem is az. A medvehagymát használhatjuk szendvicsbe, salikhoz, kencékhez, finom a belőle készült leves, én most egy pestót készítettem belőle. 

Hozzávalók:

1 csokor medvehagyma

1-2 evőkanál extra szűz olíva olaj

mandula (de lehet dió, vagy fenyőmag, kesudió, ami van otthon)


reszelt parmezán (elhagyható, én most elfelejtettem kivenni a hűtőből így kimaradt)

A medvehagymát megmosom és szépen megszabadítom a szárától. Belepakolom a késes robotgépbe, sózom, beleteszem a mandulát és az olajat, és  és elindítom. Addig megy a gép, míg kenhető masszát kapok.
Ilyen egyszerűen készül és nagyon finom. Lehet pirítósra kenegetni, de a spagetti tészta sem fog megsértődni, ha meghempergetjük benne. Én ezt fogom most tenni. :)

Jó étvágyat! :)



2014. április 3.

Medvehagyma

A medvehagyma az utóbbi időben nagyon elterjedt, közkedvelt lett. Ez azért is jó, mert ez a növény-más néven sási hagyma vagy sajamás- kedvezően hat a gyomorra (étvágygerjesztő és segíti az emésztést), a fejfájást enyhíti, vérnyomáscsökkentő valamint enyhe antiszeptikus hatású,  elősegíti a vizelet ürítését, tisztítja a vért, és mindezek a szuper tulajdonságok mellé még finom is :)

Feldobhatjuk vele a salátákat, a szendvicseket, a kencéket( túrós, sajtos), a poginak is ad egy pluszt (múlt hétvégén kóstoltam egy medvehagymás sajtos stanglit, isteni volt alig bírtam leállni a falatozással :) ), használhatjuk egytálételekhez, isteni levest és pestót lehet belőle készíteni.

A medvehagyma évelő növény, levelei kora tavasszal jelennek meg, és a nyár közepére elszáradnak. Április-májusban virágzik, a leveleket, a virágzás előtt kell szedni, és frissen felhasználni, mert szárítva gyógyhatásuk gyengül. 2-3 napot simán kibír a hűtőben. A nedves, árnyas erdőkben érzi jól magát, így ha nem a piacon szerezzük be, akkor bizony be kell menni az erdőbe. Ebben az esetben oda kell figyelni egy két dologra, egyrészt, hogy megőrizzük a természetes medvehagyma állományt- 1-1 tőről csak a levelek felét szedjük le, hogy tudjon virágozni és a magvait elszórni. Másrészt, ami még nagyon fontos, hogy szaglásszuk meg a leveleket, ha enyhén fokhagyma szagú, akkor az tuti, hogy medvehagyma, ha nem akkor lehet gyöngyvirág vagy őszi kikerics. Utóbbi két növény, nagyon szép, jól is mutat az asztalon, díszként, de sajnos mérgező.
Erre nagyon figyeljünk, mert súlyos mérgezés lehet a vége.
Szerintem érdemes kipróbálni, nagyon könnyű vele dolgozni, és tuti, hogy finom lesz az eredmény.